I NEMOCNÁ DUŠE TOHO MNOHO ZMŮŽE


V dnešní uspěchané době, kdy máme na svoje přátele čas převážně jen na sociálních sítích, nemáme kdy se zastavit a jít se projít do lesa nebo si jen tak sednout na louku a spočinout v tichu, se čím dál tím více lidí hroutí. Jejich potíže léčené pouze medikamenty s tím, že nic ve svém životě nezmění, jsou čím dál tím větší, až přijde opravdová nemoc. Pak už člověk zastavit musí. Mnohokrát se dostane do stavu, kdy se nemoci zcela oddá a přestane žít jako dřív. Dostane invalidní důchod, který mu na obživu stačí, zavře se doma a tam tiše a pomalu dožívá. Představa, že on s jeho diagnózou, by ještě někdy mohl začít pracovat a dokonce se i radovat z maličkostí jako dřív, je mu na hony vzdálená.


Pokud v předchozích řádcích poznáváte samy sebe, nebo někoho na kom vám záleží, přijďte si poslechnout o tom, že to jde. Nesmíme však spoléhat pouze na léky, ale je třeba se zvednout a pomalými krůčky postupovat tam kde jsme kdysi byli, posilněni tím, co jsme prožili.


Setkání proběhne:

od 10:00 v penzionu U Parádů ve Frantolech u Prachatic. 
Celodenní vstupné je 120 Kč.
Samozřejmostí je možnost na místě zakoupit jídlo i pití. 

Počet míst je omezen a proto si vstupenky prosím rezervujte na otobezs@gmail.com.O svých zkušenostech se začleněním lidí s duševním onemocněním zpět do běžného života nám budou vyprávět:


Bc. Romana Stříbrná - sociální pracovnice Fokusu Písek, vedoucí pobočky Strakonice

Je to žena, která dělá vše pro to, aby své klienty uchránila hospitalizace není-li nutná, a je-li to možné spolupracuje přitom i s nejbližším okolím klienta a samozřejmě i zdravotníky a celým týmem. Ať už se dostanou klienti do jakékoli situace, dělá vše pro to, aby jim z ní pomohla ven. Díky jejímu otevřenému a lidskému přístupu, vzbuzuje v lidech důvěru a to je podle nás základ, který by měl mít každý dobrý pomáhající pracovník. Pokud se nepodaří získat důvěru zmateného člověka, jen těžko mu pak můžeme pomoci.


Alena Malá, Dis. - pracovní konzultantka Fokusu Písek, pobočky Strakonice

Hlavní náplní její práce je vyhledávat nová pracovní místa pro lidi s duševním onemocněním. Chráněné dílny jsou sice fajn jako terapie a dobrý první krok, ale tam je člověk zase jen mezi nemocnými a často tak trochu otrok za pár šušní. Teprve odváží-li se byť na pár hodin denně do světa venku, má ideální podmínky k uzdravování a začlenění se zpět do většinové společnosti.


Jindřich Jašík - muž s diagnózou paranoidní schizofrenie, 9 let bez léků a v pořádku

V roce 2009 byl hospitalizován na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny s diagnózou Paranoidní schizofrenie. Po svém propuštění se rozhodl odmítnout psychofarmaka a najít cestu zpět do normálního světa bez jejich pomoci. Dnes žije se svojí ženou a dvěma dětmi spokojeným životem. Napsal knihu Cesta ze schizofrenie, která by měla být pomocí a nadějí, lidem v podobné situaci. Díky právě probíhající reformě naší psychiatrie, už naštěstí nemusíme zůstat na svou nemoc sami, jako kdysi Jindra. Nechceme-li se ztotožnit s diagnózou kterou jsme dostali, a nechceme-li zůstat doživotně po první psychotické atace odříznuti od světa s nelichotivou nálepkou, najdeme již mnoho odborníků, kteří nám rádi pomohou s postupným vysazováním medikamentů.


Tomáš Vavřina - peer konzultant

Peer konzultant je člověk, který má zkušenost s duševním onemocněním a prostřednictvím svého životního příběhu a své cesty k úzdravě pomáhá druhým. V současné době je Tomáš zaměstnán jako pracovník týmu Fokusu. Poví nám o tom, jaké stavy mohou člověka provázet, jak s nimi bojuje a jak se stalo, že se dal natolik dohromady, že dokáže být oporou ostatním.


Kategorie