... o přírodě

Příroda je Tvou součástí a Ty jsi součástí přírody.Jedno indiánské přísloví praví:

"Až bude pokácený poslední strom,

až bude poslední řeka otrávená,
až bude chycena poslední ryba,
tehdy konečně poznáme,
že peníze se nedají jíst."


Jak dlouho je udržitelný moderní životní styl, který se řítí dopředu neuvěřitelnou rychlostí?

Většina dětí tráví své dny u počítačů, tabletů a mobilů, netušíc jaký je to pocit vylézt na strom a je jim jedno co se děje kolem nich. Je nutné, abychom se zastavili a zamysleli nad tím jak pustošíme naši planetu. Ano, jednotlivec nezmění to co se děje, ale nemusíme to podporovat.


Mnoho z nás vlastní nějaké pozemky. Osmdesát procent naší zemědělské půdy vlastní soukromí majitelé a velkým korporacím je pouze pronajímají za pár kaček. Většina z nás už nepřemýšlí o tom, jak se nájemce bude k pozemku chovat.
Je nezbytně nutné zastavit drancování půdy. Je neuvěřitelné jak velká část naší zemědělské půdy je již mrtvá. Bez živin, bakterií, brouků, žížal, červů.... Bez života. Aby na ní vůbec něco rostlo, hnojí se chemikáliemi nebezpečnými pro naše zdraví.
Mnohahektarové lány na kterých chybí větrolamy a meze, jsou vyschlé na troud. Orbu po vrstevnici dnes už téměř nikdo neřeší a veškerá výživná půda je při větším dešti splachována do údolí. Několika násobně těžší technika, než jezdila před pár desítkami let, udusá půdu natolik, že nemá šanci propustit vodu, která po ní pouze steče.

A co naše monokulturní lesy? Nepadají nám trochu? Dříve, když byli lesy smíšené a našli jste v nich mnoho různých druhů, nemohlo se stát, že kůrovec zničí polovinu lesa jako dnes. Každý druh kůrovce se specializuje na jiný strom a proto v přirozeném lese nebyl problém, vyplenil-li brouk jeden druh stromu. Další věc je, že tlející listí, na rozdíl od jehličí po kterém voda jen steče, krásně propouští a zadržuje vodu. Pokud je strom zdraví, má dostatek vody a je tedy plný mízy, nemá lýkožrout šanci. Utopí se právě v jeho míze. Může se zapojit každý z nás. Momentálně běží velmi zajímavá petice s názvem: "Vraťme život do krajiny" adresovaná ministru zemědělství tak pokud najdete dvě minutky, tady ji můžete podepsat.

Zajímá vás stručný návod jak pomoci lesu po kalamitní těžbě k co nejrychlejší obnově? Najdete ho zde.
Další velmi zajímavé stránky jsou: https://vodaprokazdeho.cz/


Aktuální akce o přírodě.